Kulinaria Thermomix

Thermomix TM5 starszy nowoczesny, wykształcony brat poprzednika:)

Thermomix TM5 stanął w mojej kuchni! To już mój trzeci model thermomix-a. Jak zobaczyłam go w akcji szybko zorientowałam się, że to zdecydowanie starszy brat poprzednika i to świetnie „wykształcony”, a i „ubrany” według najnowszych modowych trendów! Pasuje do mojej kuchni i do moich dużych potrzeb kuchenno- organizacyjnych.

Wszystkie doskonałe zalety urządzenia TM31 zostały wzbogacone o gotowanie z ustawieniami. Na na panelu Thermomixa  pojawiają się kolejne kroki przepisu i wystarczy tylko włączyć odpowiednie obroty, które oczywiście są wskazane na panelu. Czas i temperatura sama się programuje zgodnie z ustawieniami. Moja dwunastoletnia córka zaczęła gotować wymyślne potrawy- a takie jak omlet czy pizza to banał. Trzeba tylko mieć składniki reszta jest „ustawiona” na panelu i wyświetlana – wystarczy czytać ze zrozumieniem 🙂 Każde danie ma wskazane wartości odżywcze i kaloryczność! Nigdy nie było tak łatwo kontrolować wartości energetycznych – już zaczęłam planować posiłki tak, aby po prostu schudnąć jedząc pyszności.

Każdy przepis ma prostą informację ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie i gotowanie posiłku, na ile porcji jest przygotowany, czy jest łatwy i cudna informacja ile osób uważa tą potrawę za ulubioną.

Nowy thermomix ma super funkcję planowanie posiłków i robienie listy zakupów przy pomocy nowoczesnej platformy kulinarnej. Przeglądając przepisy (obecnie ok.1600) wrzucam te które są dla mnie interesujące do nowego katalogu. Mogę w ten sposób zaplanować tygodniowe menu dla mojej rodziny  lub menu na imprezę.  Ostatnio wybrałam przepisy, które mają najwięcej polubień przez innych użytkowników platformy kulinarnej cookidoo – nie zawiodłam się było pyszne i szybkie (zgodnie z opisami). Tworzenie listy zakupów z wybranych przepisów to mistrzostwo świata:

Mogę modyfikować tą listę odejmując to co mam w domu lub dopisać pozycje, których brakuje np.produkty chemiczne. Mój mąż, który najczęściej robi zakupy otrzymuje ode mnie maila wysyłanego bezpośrednio z cookidoo z pogrupowanymi na działy produktami (owoce-warzywa, nabiał, mięso, przyprawy itp). Wcześniej pisałam mu kartkę z zakupami, najczęściej niechronologiczną (co mi się przypomniało wpisywałam) musiał ją czytać kilka razy i krążyć po sklepie.

Zaczynam testować potrawy, które gotuje się w thermomix tm5 przy pomocy gotowych ustawień.

Miałam w lodówce spory kawałek dyni wymagała już zainteresowania, ponieważ leżała długo. Wpisałam w wyszukiwarkę cookidoo : „dynia” po tym wyświetliły mi się wszystkie dania z tym warzywem. Zainteresowałam się Pikantną zupą dyniową, ponieważ miałam także pikantną paprykę w kuchni:

Wieczorową porą nie miałam 3 składników -zamieniłam je : śmietankę kokosową zwykłą śmietaną ; szalotkę – cebulą, świeży imbir – suszonym a mimo to zupa wyszła pyszna 🙂 Aksamitna o właściwej konsystencji – przygotowałam ją w ok. 1/2 godziny.

Polecam też przepis Sakiewki z ciasta francuskiego ze szpinakiem i serem feta.

Inaczej niż podawano na cookidoo uformowałam sakiewki przez co bardzo zyskały na wyglądzie. Oto moja wersja saszetek z ciasta francuskiego z nadzieniem szpinakowym z serem feta :

Płat ciasto francuskie podzieliłam na 12 części

Uformowałam kieszonki sklejając kwadraty po bokach poprzez mocne ściśnięcie brzegów.

 Zamknęłam saszetki zaciskając górę

Zawiązałam saszetki szczypiorkiem. Następnym razem zawiążę te saszetki sparzonym w gorącej wodzie szczypiorkiem po upieczeniu. Pozostaną ładnie zielone i nie będą się kruszyć końcówki tych wiązań po upieczeniu.

Prawda, że wyglądają apetycznie?

Thermomix TM5 to urządzenie najnowszej generacji, które obsługiwać mogą nawet dzieci. Moje gotowanie i planowanie jest szybsze, bardziej urozmaicone a wszystko to w krótszym czasie. Niedługo „dobiorę się” do kolekcji wege na Cookidoo- moja starsza córka zaczyna skręcać w tą stronę. Już dziś zapraszam na relację z gotowania 🙂

Brak komentarzy

Zostaw komentarz