Dieta wg. św.Hildegardy Thermomix Wszystkie przepisy Wypieki

Chleb z orkiszu i żyta na zakwasie

Chleb z orkiszu i żyta na zakwasie jest moim chlebem powszednim. Pszenica drastycznie znika z naszej kuchni 🙂 jest to działanie jak najbardziej świadome. Obecna pszenica nie jest zdrowa dla nikogo – jest wiele potwierdzeń tego stwierdzenia.

Jak wiecie sukcesywnie zgłębiam wiedzę przekazaną przez św.Hildegardę (tu link) jednocześnie szukając potwierdzenia jej przekazów w obecnych opracowaniach. Od razu dodam , że jestem tylko pasjonatem gotowania i szukam sposobów na prawdziwą zdrową żywność. Uwielbiam powiedzenie, że żywność to cudowny lek dlatego drążę temat zdrowego jedzenia. Stwierdzam, że najbardziej niesamowity jest fakt, że to co przekazuje św.Hildegarda przed 1000 lat ma logiczne wytłumaczenie dziś. Jest to potwierdzane przez lekarzy. Czytałam ostatnio książkę amerykańskiego kardiologa William’a Davis „Dieta bez pszenicy”. To co niedawno pozytywnego myślałam np. o jedzeniu z razowej mąki pszennej legło w gruzach – szkoda że tak późno! Część mojej rodziny ma już zalecenia od lekarza, aby odstawić pszenicę. Po przeczytaniu w/w książki jestem upewiona, że pszenica nie służy nikomu, a wręcz dostarcza samych problemów. Nawet „zdrowa” pszenna mąka razowa to szkodliwy pokarm. Dlaczego?

Dlatego, że obecna pszenica (w każdej postaci) nie ma nic wspólnego z pierwotną zbożem zwanym pszenicą. W XX wieku genetycy dobrali się to m.in. tej rośliny, aby pod szlachetnymi przesłankami walki z głodem na świecie wypracować takie cechy, które powodują łatwość jej uprawy. Wydajność upraw wzrosła kilkunastokrotnie. W USA grupa amerykańskich naukowców intensywnie pracowała nad „ulepszeniem” pszenicy, a ich poligonem doświadczalnym  był Meksyk, gdzie klimat pozwalał na dwa sezony uprawowe w jednym roku. Powstała niska karłowata pszenica o wielkich kłosach, które roślina jest w stanie utrzymać w pionie bez wykładania się na glebę. Genetycznie skrócona łodyga jest masywna i skupiona na kłosach, które są ogromne w porównaniu do jej przodków. Kłosy są wypełnione ziarnami bez zbędnych (dla produkcji przemysłowej) osłon. Właśnie te osłony w niemodyfikowanym genetycznie prawdziwym orkiszu sprawiają problemy przy ich młóceniu, ponieważ są tak mocne i odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Słyszałam, że takie ziarna orkiszu przetrwały by wybuch atomowy bez skażenia, dzięki tym kłopotliwym osłonom.

Dziś 99% upraw światowych pszenicy to wielokrotnie genetycznie modyfikowane odmiany pszenicy karłowej. Genetycy cały czas zmieniają pojedyńcze geny, aby osiągać założone cele ku zwiększaniu plonów i uzależnianiu upraw od sztucznych nawozów. Wszystkie zmiany na początku działy się bez żadnych badań i testów bezpieczeństwa na zwierzętach i ludziach. Obecnie naciski społeczne skłaniają społeczność międzynarodową do opracowania wytycznych norm żywnościowych. Jednak przez dziesięciolecia modyfikacji powstała już „syntetyczna” pszenica, która trafiła do światowych zasobów żywnościowych bez badań czy nadaje się do spożycia przez człowieka. Teraz już nawet nie można dojść co pszenica ma pozamieniane genetycznie. Wiadomo jest natomiast, że wykluczenie pszenicy z codziennej diety leczy wiele schorzeń i chorób szczególnie tzw.cywilizacyjnych. Nie ma znaczenia czy pszenica jest z pełnego przemiału czy razowa – pszenica sama w sobie jest niezdrowa: uzależnia, wycofuje, niszczy przewód pokarmowy a w szczególności jelita, ma ogromnie wysoki indeks glikemiczny, rozregulowuje poziom cukru we krwi ….itp itd. Do mnie zwykłego zjadacza chleba to przemawia i dlatego polecam przepis na przepyszny chleb z orkiszu i żyta. Mój powszedni 🙂

Chleb z orkiszu i żyta na zakwasie ( Thermomix  TM5)

SKŁADNIKI:

  1. 300 G MĄKI ORKISZOWEJ typ 620
  2. 300 G MĄKI ŻYTNIEJ – pytlowej typ 720
  3. 300 G WODY GAZOWANEJ
  4. 250 G WODY
  5. 2 DUŻE ŁYŻKI ZAKWASU
  6. 1 ŁYŻECZKA MIODU
  7. 1 ŁYŻKA SOLI
  8. 80 G PŁATKÓW ORKISZOWYCH LUB OWSIANYCH
  9. 40 G ZIARNA SŁONECZNIKA
  10. 40 G ZIAREN DYNI
  11. 1 ŁYŻKA ZIAREN BABKI PŁESZNIK

SPOSÓB WYKONANIA:

  1. DODAJ MĄKI
  2. WLEJ WODY
  3. DODAJ SÓL I MIÓD
  4. DODAJ ZAKWAS
  5. MIESZAMY CIASTO W THERMOMIX POZ.INTERWAŁ PRZEZ 2,5 MIN
  6. DODAJ  ZIARNA I PŁATKI ORKISZOWE
  7. KOLEJNE MIESZANIE CIASTA 2,5 MIN W POZYCJI INTERWAŁ
  8. ODKŁADAMY 2 ŁYŻKI CIASTA NA ZAKWAS NA KOLEJNY CHLEB
    (ZAKWAS TRZYMAMY W SŁOIKU W LODÓWCE)
  9. CIASTO CHLEBOWE PRZEKŁADAMY DO FOREMKI WYŁOŻONEJ PAPIEREM DO PIECZENIA
  10. CIASTO LEŻAKUJE I ROŚNIE PRZEZ OK.8 GODZIN
  11. WYROŚNIĘTE CIASTO MALUJEMY PO WIERZCHU OLIWĄ Z OLIWEK
  12. CHLEB PIECZEMY PRZEZ 1,2 H W TEMP. 180℃

Przepis do pobrania w PDF TU LINK

Co to jest Babka Płesznik?

To ziarenka podobne do siemienia lnianego.  Św. Hildegarda poleca je dla polepszenia:

  1. regulacji pracy jelit
  2. obniżenia poziom cholesterolu
  3. wchłania toksyny z organizmu

Przy jedzeniu babki płesznik trzeba pamiętać o popijaniu , bo zwiększa swoją objętość x 10 w żołądku.

Prawdziwy orkisz kupisz tu:

https://lokalnyrolnik.pl/market

 

Z orkiszu wszystko wychodzi super. Polecam serdecznie. Tu chleb z samego orkiszu (przepis wkrótce):

Rewelacyjny jest też chleb z ziołami (zamieniłam pszenicę orkiszem) TU LINK do przepisu na cookidoo (na nowy i stary thermomix):

 

13 komentarzy

  • Odpowiedz
    Patrycja Skoczylas
    8 kwietnia 2019 o godzinie 11:53

    Dzień dobry 🙂
    Mam pytanie.. Chciałam dzisiaj zrobić chlebek po raz pierwszy, ale nie mam jeszcze zakwasu..
    W internecie znalazłam przepis na zakwas z samej mąki żytniej typ 2000 który „hoduje” się przez 4-5 dni.
    Czy mogę użyć takiego zakwasu do pierwszego chleba??

  • Odpowiedz
    Bogusia
    10 sierpnia 2019 o godzinie 23:44

    A czy orkisz to nie pszenica?

    • Odpowiedz
      Alicja K.
      16 sierpnia 2019 o godzinie 10:28

      Tak. Orkisz jest odmianą pszenicy. Natomiast ja polecam prawdziwy, certyfikowany orkisz, który nie podlegał modyfikacjom. Taki orkisz można kupić z pełnym zaufaniem w sklepach związanych z dietą św.Hildegardy. Dowiesz się więcej o orkiszu i diecie tu:https://zapraszamdostolu.pl/sw-hldegarda/

  • Odpowiedz
    Przepis na zakwas do chleba - Zapraszam do stołu - Alicja Kalisiak
    17 grudnia 2019 o godzinie 10:11

    […] Tradycyjny polski chleb bez zbytecznej chemii, taki który można przechować przez kilka dni i jest pyszny to właśnie domowy chleb na zakwasie. Polecam mój przepis na chleb z mąki orkiszowej i żytniej TU LINK. […]

  • Odpowiedz
    Alicja Kalisiak
    14 marca 2020 o godzinie 13:02

    Trochę przyspiesza proces. Jednakże robiłam ten przepis na chleb w wersji z samą zwykłą wodą i też był pyszny i wyrośnięty.

  • Odpowiedz
    Małgosia
    14 marca 2020 o godzinie 14:15

    Co zmienia woda gazowana? Czy można użyć zwykłej?

    • Odpowiedz
      Alicja Kalisiak
      15 marca 2020 o godzinie 07:59

      Trochę przyspiesza proces. Jednakże robiłam ten przepis na chleb w wersji z samą zwykłą wodą i też był pyszny i wyrośnięty.

  • Odpowiedz
    Bożena
    19 kwietnia 2020 o godzinie 21:46

    czy mogę wykorzystać mąkę żurkową tzn typ 1400? zamiast pytlowej?

    • Odpowiedz
      Alicja Kalisiak
      22 kwietnia 2020 o godzinie 09:18

      Tak możesz – chleb będzie trochę „cięższy”. Jak zmienisz mąkę chleb będzie po prostu inny. Ja też zmieniam mąki, żeby było różnie. Na zdrowie!

  • Odpowiedz
    Jagoda
    19 kwietnia 2020 o godzinie 23:56

    Nie mam termomixu – czy w takim razie muszę mieszać dłużej (ręcznie)? 😀 jeśli tak to o ile dłużej?

    • Odpowiedz
      Alicja Kalisiak
      22 kwietnia 2020 o godzinie 09:16

      Na pewno musisz mieszać dłużej – do uzyskania efektu jednolitego ciasta z malutkimi bąbelkami. Thermomix wyrabia ciasto z ogromną mocą w ciągu kilku minut- ręcę nie mają takiej mocy i regularności. Faceci są świetni do wyrabiania chleba 🙂

    Zostaw komentarz