Thermomix

Jak użytkować Thermomix, aby uniknąć niespodzianek?

Jak użytkować Thermomix , aby uniknąć niepodzianek? Podzielę się moimi 19-sto letnimi doświadczeniami korzystania z TM. Obecnie wykorzystuję już trzeci model Thermomix-a TM5. Pisałam o TM5 TU oraz o dbaniu o wagę w Thermomix TU. Po pół roku korzystania  z nowego modelu nadal jestem zachwycona jego funkcjonalnością i moja duża rodzina(2+4) także. Dzieci (starsze) bez problemu radzą sobie z gotowaniem i planowaniem.

Jak użytkować Thermomix , żeby nie generować problemów? Nie jestem z serwisu, ale moje duże doświadczenie przy gotowaniu w Thermomix pozwolą Wam uniknąć niepotrzebnych stresów. Mam czworo dzieci w bardzo różnym wieku (25,20,13,5) u nas zawsze jest dużo zamieszania i o spokojnej głowie można tylko pomarzyć:). Przez 19 lat nie miałam problemów z TM bo z uporem maniaka dbam o logiczne zasady korzystania z tego urządzenia w domu. Zmuszam do tego wszystkich domowników!

1.Przed rozpoczęciem pracy KONIECZNIE przeczytaj instrukcję i powtórz tą czynność po kilku tygodniach użytkowania. Nie lubimy czytać instrukcji – polecam ta jest inna- instrukcja Tmermomix’a jest przejrzysta i pisana ładną polszczyzną. Vorwerk to zrobił bardzo czytelnie i przyjaźnie. To nam doda komfortu i luzu w użytkowaniu urządzenia TM.

2.Nigdy nie zostawiaj łyżek w opakowaniach sypkich produktów (mąki, kasze, cukier itp) bo nauczeni jesteśmy, że Thermomix nam wszystko waży i często wysypujemy np.mąkę bezpośrednio z torebki. W przypadku, gdy nie zauważymy, że w środku była metalowa łyżka i włączymy miksowanie załatwimy sobie przynajmniej noże do wymiany. Zmieńmy takie nawyki.

3.Podobnie nigdy nie zostawiaj łyżki w naczyniu miksującym – bo coś odmierzaliśmy łyżką i na chwilę musimy zająć się inną sprawą (przy małych dzieciach to standard). Po powrocie do gotowania jest ogromne prawdopodobieństwo, że zapomnimy o tej łyżce wewnątrz naczynia miksującego. A wiemy jak Thermomix pięknie miksuje.

4. Zanim włączysz Thermomix upewnij się, że nikt przed Tobą nie odstawił niekompletnego urządzenia na podstawę (korpus) urządzenia.

Ostatnio dowiedziałam się, że naczynie miksujące z TM5 bez założonej podstawy da się uruchomić niestety. Bez tej podstawy TM jest nieszczelny i może zalać się silnik. Wystarczy, że jeden domownik odstawi niezałożoną podstawę do naczynia miksującego na korpus (bo ma mało czasu np.) a drugi bez sprawdzenia uruchomi Thermomix i ….

W starszym modelu TM31 była oddzielna uszczelka w pokrywie. Tą uszczelkę trzeba było wyjmować do mycia i bardzo łatwo było o niej zapomnieć. Szczególnie jak robiły to 2 osoby. A bez tej uszczelki zalanie urządzenia murowane. W nowym Thermomix TM5 firma to udoskonaliła. Ta uszczelka jest już wtopiona w pokrywę naczynia miksującego i nie trzeba się tym martwić.

Ale w TM5 jest uszczelka pod nożami. Jak sama nazwa wskazuje ma uszczelniać – urządzenia tak mają. Jak myjesz noże i odłączasz uszczelkę pamiętaj, aby ją włożyć później na miejsce, żeby uszczelniała 🙂

5. Jak wyjmujesz rozłożone na czynniki pierwsze urządzenie ze zmywarki od razu je poskładaj. To zajmie kilka sekund, a być może uchroni przed zapomnieniem o jakimś elemencie. Thermomix i tak ma bardzo mało części – moja mama ma od lat robot kuchenny, który zajmuje wiele m² i złożenie tego w kupę wymaga technicznych wyżyn umysłu. Dlatego ten robot pięknie stoi w pudłach na strychu – i na pewno się nie zepsuje:)

A propos zmywarki, nie wkładam żadnych noży do zmywarki i noży Thermomix’a także mimo, iż nie ma takiego zakazu. Przeczytałam na jakieś thermomiksowej grupie na FB komentarz beznadziejnego hejtera, że jak się wydało tyle kasy na TM to powinno się wszystko wstawiać do zmywarki  – nawet korpus. Ludzie bądźcie rozsądni!! Czy wstawiacie np.TV do zmywarki bo dużo kosztował? Nie wszystko co ktoś napisał jest prawdą, tyle głupot przeczytałam już w necie! – szkoda czasu lepiej poczytaj fachową instrukcję.

6.Nigdy nie wkładaj naczynia miksującego do korpusu jeżeli bolce w podstawie są mokre. Tu jest miejsce, gdzie hasa prąd. Wytrzyj do sucha te bolce najlepiej ręcznikiem papierowym.

7.Jak gotujesz na Varomie bez ustawień tzn. nie z cookidoo musisz mieć rozeznanie ile wody nalać do naczynia miksującego, aby wystarczyło do gotowania na parze. Nadmierna ilość wody grozi wylaniem. Na początku gotuj z ustawień, po niedługim czasie nabierzesz wprawy i wiedzy ile trzeba nalać wody. Na początku książki ABC są podane instrukcje ile wody do jakiego czasu gotowania na Varomie – polecam.

8.Jak sobie poradzić z odważaniem malutkich wartości w TM? Wiemy, że cudowna waga w Thermomix waży i doważa – kocham tą funkcję, ale jest pewien dylemat z małymi jednostkami.

Jak będziesz sypać po troszeczku i chcesz odważyć te pierwsze 5g to możesz się pomylić. Żeby dobrze zważyło musisz sypnąć za jednym zamachem, żeby czujniki to zauważyły. Najlepiej takie małe gramatury ważyć w jakimś pojemniku – wtedy możesz ewentualnie coś odsypać. Ja jak ważę np. składniki do naturalnej wegety TU LINK zawsze stawiam miseczkę na pokrywie, taruję wagę i dopiero teraz ważę te małe wartości. Jak potrzebuję czegoś dodać np.2,5 g to po prostu na oko dzielę te odważone 5g w miseczce. Ten mój sposób pozwala na panowanie nad małymi wartościami do ważenia. Polecam.

9. Jak myć Thermomix?

a) Na pewno myć po korzystaniu. Lubię ustawiać tak pracę w kuchni, żeby nie trzeba było myć i suszyć urządzenia co chwilę. Jak robisz napój wystarczy tylko wypłukać naczynie i możesz bez problemu robić surówkę itp itd. Jak robisz jakieś wypieki ustaw sobie pracę tak, żeby najpierw robić to co wymaga suchego naczynia. Lubię gotować schematycznie np. jak robię ciasto najczęściej po tym na szybko mieszam jeszcze ciężki żytni chleb (TU ulubiony przepis), po którym trzeba rozkręcić wszystko, żeby umyć naczynie.

Nie zostawiam nigdy brudnego Thermomix’a na później, na jutro. Później trzeba się mocno napracować, żeby go doczyścić.

b) Jak masz świeżo brudny TM nalej wody do naczynia miksującego tyle, żeby zakryć noże i włącz wysokie obroty na kilka sekund. W TM5 możesz nacisnąć obroty wsteczne w trakcie takiego mycia i naczynie wtedy świetnie się płucze.

c) Jak naczynie TM i noże po wielu gotowaniach, miksowaniach mają osad (najczęściej brązowy) wlewam wodę do całego naczynia miksującego i wkładam kostkę od zmywarki. Włączam małe obroty i gotowanie na kilkanaście minut. Po takiej czynności Thermomix jak nowy 🙂

10. Jak suszyć Thermomix?

Jak myjesz w zmywarce no problem, bo zmywarka na koniec wszystko suszy. Czasami jednak w trakcie dużego kucharzenia musimy umyć i wysuszyć TM ręcznie. Ja wtedy korzystam z papierowego ręcznika – on jest super chłonny i żadna ścierka go nie zastąpi. Jednak mimo tego pod nożami może zostać trochę wilgoci. Wytrzyj ile się da naczynie miksujące i noże -poskładaj wszystko do kupy i włącz puste naczynie na Turbo – kropelki wody zostaną wyrzucone na wewnętrzne ściany naczynia. Wytrzyj to ponownie papierowym ręcznikiem i szalej dalej w kuchni:)

To wszystko moje dobre rady, które bardziej oficjalnie i profesjonalnie zostały opisane w instrukcji producenta. Dzielę się także tym, czego się sama nauczyłam a także dowiedziałam od osób, które tak jak ja od lat korzystają z Thermomix.

Jak już mamy Thermomix powinniśmy korzystać z urządzenia jak najczęściej, cieszyć się funkcjonalnością i stosować zalecenia producenta – wtedy mamy pomocnika w kuchni na długie lata. I pamiętajcie, że ładne smakuje bardziej 🙂

Zanim nadejdzie prawdziwa wiosna polecam wiosenne tekstylia e-obrus.pl. To poprawia nastrój 🙂

 

 

 

4 komentarze

  • Odpowiedz
    Paulina
    11 marca 2018 o godzinie 21:16

    Świetne rady. Ja mam problem z zebrą. Ciągle wychodzi mi zakalec. Może jest na to sposób?

    • Odpowiedz
      Alicja K.
      12 marca 2018 o godzinie 06:52

      Dziękuję. Nie mam doświadczeń z zebrą. Ma Twoim miejscu poszukałabym innego przepisu np. na Przepisowni.

      • Odpowiedz
        Anita
        23 sierpnia 2020 o godzinie 23:21

        Witam a czy do mycia ręcznego mogę użyć płynu do naczyń i gąbki do naczyń?

        • Odpowiedz
          Alicja Kalisiak
          26 sierpnia 2020 o godzinie 15:07

          Tak płyn oczywiście. Gąbka nie ostrą stroną bo naczynie nie będzie błyszczące

    Zostaw komentarz