Wszystkie przepisy Zapraszam do stołu

Jak dbać o wagę w Thermomix TM5 ?

Jak dbać o wagę w Thermomix TM5 ?

Postanowiłam zgłębić ten temat. Przez ponad 18 lat korzystania z TM nie miałam problemów z tą funkcją w żadnym modelu. Najnowszy TM 5 to precyzyjne elektroniczne urządzenie i za nic w świecie nie chciałabym go uszkodzić – ciągle jestem pod urokiem najnowszych funkcji odjazdowego modelu TM5. Naczytałam się na forach o awariach wagi i zawrzało we mnie czego powodem jest ten wpis. Wniosek podstawowy z mojego rozeznania tematu jest jeden: nigdy nie miałam problemów z wagą, bo po prostu dbałam o urządzenie zgodnie z wytycznymi producenta a nie wszyscy tak robią! U źródeł czyli w serwisie dowiedziałam się co powoduje problemy z czujnikami wagi:

NIGDY :

 1. nigdy nie szuraj naczyniem miksującym po blacie stołu czy blatu kuchennego! Jak chcesz je przestawić – podnieś do góry i postaw w innym miejscu bez ciągnięcia po powierzchni !!
 2. nigdy nie stawiaj Thermomix na drgającej powierzchni np. na pralce, która wiruje ubrania i wprowadza w drgania wszystko co na niej stoi
 3. nie opukuj /nie obijaj brudnej kopystki /łyżki o rant urządzenia miksującego (jest świetne powiedzenie parafrazujące to: co się nie najesz to się nie naliżesz )
 4. nigdy nie stawiaj Thermomix na kuchence
 5. nigdy nie przewoź Thermomix bez włączonej funkcji transport i bez torby/zabezpieczenia

Przeczytaj koniecznie instrukcję bezpieczeństwa !

Nóżki podstawy muszą być czyste i przylegające do blatu kuchennego!

Jestem bezlitosnym testerem Thermomix -a , u mnie TM nie ma łatwego życia korzystam z niego bardzo intensywnie – nie mam żadnych urządzeń które konkurują z kilkunastoma funkcjami TM – po prostu nic nie było mi potrzebne. Dlatego też jak coś gotuję korzystam zawsze z TM , a gotuję dużo:

1) bo lubię

2) bo mam dużą rodzinę (2+4).

Od września cieszę się nowym modelem Thermomix i cały czas testuję nowe przepisy z przepastnego cookido – hasło reklamowe producenta to żywa prawda – gotowanie nigdy nie było tak łatwe 🙂 Szczególnie dla osób takich jak ja: zabieganych, zapracowanych, wielodzietnych, dbających o zdrowie, ….  lubiących dobrze zjeść.

Obiecałam sobie, że poszperam w przepisach na obcojęzycznych cookidoo – i co – i nic. Tyle fajnych przepisów jest po polsku i tyle ich ciągle przybywa, że nie miałam potrzeby szlifować języków obcych 🙂

Poniżej kilka potraw do polecenia z cookido.pl :

Zupa rybna z kolendrą

http://bit.ly/2zf22X3

Ślimaki na przerwę

http://bit.ly/2iZxM97

Quiche z pomidorkami koktajlowymi:

http://bit.ly/2Ab1wJT

Pikantna zupa dyniowa:

http://bit.ly/2hNnJ5r

Zupa krem z ziemniaków

http://bit.ly/2z7jiOp

Ciasto pomarańczowe

http://bit.ly/2jrmYja

Saszetki ze szpinakiem i serem feta

http://bit.ly/2zwd1b7

Placki a la pizza z sosem czosnkowym:

http://bit.ly/2ibE4W3

15 komentarzy

 • Odpowiedz
  Natalia
  11 stycznia 2018 o godzinie 10:32

  jak można wejść na cookidoo w innych jezykach?:)

  • Odpowiedz
   Alicja K.
   12 stycznia 2018 o godzinie 18:33

   1.Kliknij w pomoc na głównej stronie cookidoo- pokaże Ci się flaga Polski jak to rozwiniesz zobaczysz flagi innych państw
   lub
   2.zamiast końcówki pl wpisz np. fr (Francja)

 • Odpowiedz
  natalia
  13 stycznia 2018 o godzinie 11:00

  jestem posiadaczką starszego modelu i niestety bez działającej wagi…z czystym sumieniem przyznaję sie do winy. przesuwałam urzadzenie po blacie jakos nie doczytałam instrukcji, przedstawiciel który mi sprzedawał tez nic nie wspomniał i stało sie…koszt naprawy prawie 500 zł 🙁

  • Odpowiedz
   Alicja K.
   13 stycznia 2018 o godzinie 17:20

   Szkoda- waga daje duży komfort. Może wymień TM na nowy? Wiele restauracji korzysta z modelu TM31 do miksowania zup kremów – praktycznie nie potrzebują wagi. Spróbuj go wystawić na OLX ze szczerą informacją, że waga nie działa.

 • Odpowiedz
  Alka
  17 marca 2018 o godzinie 14:03

  Również jestem posiadaczką starszego modelu.
  Instrukcję przeczytałam, zrozumiałam i zastosowałam i… waga i tak przestała działać po 3 latach zwykłego użytkowania. Biorąc pod uwagę liczbę osób, którym termomixowa waga sprawiła niemiłą niespodziankę (nawet odliczając te osoby, które przyczyniły się do uszkodzeń) – sądzę, że jest to po prostu słaby punkt tego użądzenia.

 • Odpowiedz
  PIOTR
  30 maja 2018 o godzinie 15:12

  Ja również nie zgadzam się z argumentacją, że przesuwanie Thermomix’a TM5 jest przyczyną usterek związanych z działaniem wagi. Dlaczego ? Dlatego, że urządzenie powinno być na to odporne. Podczas swojej pracy bardzo często Thermomix sam powoduje duże wibracje – można powiedzieć, że „sam chodzi po stole” (np. podczas wyrabiania ciasta). Również bardzo dbamy o swojego Thermomix’a a pomimo to już dwukrotnie w ciągu 1,5 roku był w serwisie z powodu usterki wagi i choć przyznaję, że samo urządzenie jest rewelacyjne, to nie ulega wątpliwości, że wadą modelu TM5 są często występujące usterki wagi. Nie zgadzam się, że w większości przypadków (jak twierdzi producent) ich przyczyną jest niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniem.

  • Odpowiedz
   Alicja K.
   7 czerwca 2018 o godzinie 15:49

   Ja użytkuję TM5 od września tj. 9 miesięcy i nie miałam żadnych problemów. Używam go bardzo często i intensywnie, ale stosuję się do zaleceń o których pisałam wyżej – może to jednak działa pozytywnie?
   3-10-2018
   Mój Thermomix nadal działa bez najmniejszych problemów łącznie z wagą. Minął już rok. Korzystamy z niego bardzo intensywnie.

 • Odpowiedz
  Milena
  24 grudnia 2019 o godzinie 09:36

  Niestety nie zgodzę się z tym że stosowanie się do zaleceń producenta załatwia sprawę, mam TM5 od po ad 2.5 roku, dbam o niego jak o żaden inny sprzęt wcześniej, do tego stoi na podstawce więc nic nie powinno się nic dziać, a jednak któregoś dnia waga po prostu zaczęła wariować, po czym w ogóle przestała działać.

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   28 grudnia 2019 o godzinie 09:16

   Milena to jest tylko urządzenie, jak każde może mieć awarię:) Oddaj TM do serwisu i ciesz się nim nadal.

 • Odpowiedz
  Rafał
  6 stycznia 2020 o godzinie 12:40

  Na problemy z wagą polecam filmik:
  https://www.youtube.com/watch?v=nXdWmuzP_08
  Problemem są zazwyczaj poluzowane mocowanie „stópek”.

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   14 stycznia 2020 o godzinie 12:32

   Dzięki Rafał 🙂

 • Odpowiedz
  Arkadiusz
  28 marca 2020 o godzinie 07:59

  Te rady są pomocne, lecz do sedna sprawy….
  TM 5 kupiony październik- listopad 2016r. – zadbany wręcz pedantycznie + nie było mowy o przesuwaniu thermomix’a po blacie, ZAWSZE gdy była potrzeba czyszczenia blatu, podnoszony ( tak stosowałem się również do tych rad podanych w poradniku)….

  Wpierw padło pokrętło (potencjometr) przed końcem gwarancji ( ciężko było ustawić dokładny czas gotowania, obrotów itp. ). To być może związane jest z możliwością dostania się płynów pod potencjometr np zdejmując pokrywę z naczynia – przeważnie coś skapnie na obudowę, spłynie do pokrętła, a człowiek nie zdąży przetrzeć. Panowie z serwisu naprawili na gwarancji ( tak została uznana) i wgrali najnowsze oprogramowanie. Hura wszystko działa ok 🙂

  Niestety waga wysiadła 25 marca 2020 r. kiedy żona wyrabiała ciasto na chleb…. Wpierw gramy latały przy odmierzaniu mąki, następnie po wyrobieniu ciasta TM zaczął pokazywać 0 lub MAX…

  Tu zaznaczę, że kolega Rafał może ( nie sprawdziłem tego) mieć rację.
  Przy wyrabianiu ciasta Thermomix na blacie ( dodam „sztywnym”) drga i czasami sam się przesuwa – poluzowały się stopki od wagi (główna przyczyna – wyrabianie różnego rodzaju mas na chleby, pizzę itp. gdy thermomix drga na blacie – drgania są szkodliwe!)

  Dziś w dobie pandemii podniosę rękawicę rzuconą przez thermomix’a i sam spróbuję naprawy – jeżeli mam płacić ok. 380zł + koszty wysyłki za poluzowane stoy wagi to dziękuję sam wolę spróbować 🙂

  Pozdrawiam i życzcie powodzenia 🙂

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   29 marca 2020 o godzinie 08:59

   Arku, to jest tylko urządzenie… Ja w swoim użytkowaniu przez ponad 20 lat 4 modeli TM nie miałam nigdy problemu z wagą. Dodam,że u mnie Thermomix nie ma łatwo 2-3 razy w ciągu tygodnia wyrabiam ciężkie ciasto na chleb, korzystam z niego ja i moja liczna rodzina. Ty przez 4 lata też jak piszesz też nie miałeś problemu z wagą. Sugeruję Ci jednak oddaj swój Thermomix w ręce fachowców. Opisz dokładnie wszystko w zgłoszeniu serwisowym. Lepiej poczekać chwilę na naprawę i cieszyć się nim przez kolejne lata. Bardzo Cię do tego zachęcam. Alicja

 • Odpowiedz
  Olimag
  26 maja 2020 o godzinie 14:30

  Ja używam TM31 od ok. 8 lat. Waga zaczęła mi szaleć ok. rok temu ( zaniża ). Oddałam go własnie do naprawy, która ma kosztować 300 zł. Miałam wczoraj pokaz nowego modelu TM6, na którym to właśnie Pani wyjaśniła mi, że wagi siadają przez przesuwanie.

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   28 maja 2020 o godzinie 12:38

   Ja bym użyła określenia siadały. TM6 nie miewa tych problemów, albo miewa bardzo sporadycznie.

  Zostaw komentarz