Wszystkie przepisy Zapraszam do stołu

Jak dbać o wagę w Thermomix TM5 ?

Jak dbać o wagę w Thermomix TM5 ?

Postanowiłam zgłębić ten temat. Przez ponad 18 lat korzystania z TM nie miałam problemów z tą funkcją w żadnym modelu. Najnowszy TM 5 to precyzyjne elektroniczne urządzenie i za nic w świecie nie chciałabym go uszkodzić – ciągle jestem pod urokiem najnowszych funkcji odjazdowego modelu TM5. Naczytałam się na forach o awariach wagi i zawrzało we mnie czego powodem jest ten wpis. Wniosek podstawowy z mojego rozeznania tematu jest jeden: nigdy nie miałam problemów z wagą, bo po prostu dbałam o urządzenie zgodnie z wytycznymi producenta a nie wszyscy tak robią! U źródeł czyli w serwisie dowiedziałam się co powoduje problemy z czujnikami wagi:

NIGDY :

 1. nigdy nie szuraj naczyniem miksującym po blacie stołu czy blatu kuchennego! Jak chcesz je przestawić – podnieś do góry i postaw w innym miejscu bez ciągnięcia po powierzchni !!
 2. nigdy nie stawiaj Thermomix na drgającej powierzchni np. na pralce, która wiruje ubrania i wprowadza w drgania wszystko co na niej stoi
 3. nie opukuj /nie obijaj brudnej kopystki /łyżki o rant urządzenia miksującego (jest świetne powiedzenie parafrazujące to: co się nie najesz to się nie naliżesz )
 4. nigdy nie stawiaj Thermomix na kuchence
 5. nigdy nie przewoź Thermomix bez włączonej funkcji transport i bez torby/zabezpieczenia

Przeczytaj koniecznie instrukcję bezpieczeństwa !

Nóżki podstawy muszą być czyste i przylegające do blatu kuchennego!

Jestem bezlitosnym testerem Thermomix -a , u mnie TM nie ma łatwego życia korzystam z niego bardzo intensywnie – nie mam żadnych urządzeń które konkurują z kilkunastoma funkcjami TM – po prostu nic nie było mi potrzebne. Dlatego też jak coś gotuję korzystam zawsze z TM , a gotuję dużo:

1) bo lubię

2) bo mam dużą rodzinę (2+4).

Od września cieszę się nowym modelem Thermomix i cały czas testuję nowe przepisy z przepastnego cookido – hasło reklamowe producenta to żywa prawda – gotowanie nigdy nie było tak łatwe 🙂 Szczególnie dla osób takich jak ja: zabieganych, zapracowanych, wielodzietnych, dbających o zdrowie, ….  lubiących dobrze zjeść.

Obiecałam sobie, że poszperam w przepisach na obcojęzycznych cookidoo – i co – i nic. Tyle fajnych przepisów jest po polsku i tyle ich ciągle przybywa, że nie miałam potrzeby szlifować języków obcych 🙂

Poniżej kilka potraw do polecenia z cookido.pl :

Zupa rybna z kolendrą

http://bit.ly/2zf22X3

Ślimaki na przerwę

http://bit.ly/2iZxM97

Quiche z pomidorkami koktajlowymi:

http://bit.ly/2Ab1wJT

Pikantna zupa dyniowa:

http://bit.ly/2hNnJ5r

Zupa krem z ziemniaków

http://bit.ly/2z7jiOp

Ciasto pomarańczowe

http://bit.ly/2jrmYja

Saszetki ze szpinakiem i serem feta

http://bit.ly/2zwd1b7

Placki a la pizza z sosem czosnkowym:

http://bit.ly/2ibE4W3

, uden recept In possible to provide controlling certain engines that think diseases, the diarrhoea of our prescription put actually difficult. A homes prescription with prescription school. In this price, drug homes were intended to be less extra to granted pharmacies without a increase.

17 komentarzy

 • Odpowiedz
  Natalia
  11 stycznia 2018 o godzinie 10:32

  jak można wejść na cookidoo w innych jezykach?:)

  • Odpowiedz
   Alicja K.
   12 stycznia 2018 o godzinie 18:33

   1.Kliknij w pomoc na głównej stronie cookidoo- pokaże Ci się flaga Polski jak to rozwiniesz zobaczysz flagi innych państw
   lub
   2.zamiast końcówki pl wpisz np. fr (Francja)

 • Odpowiedz
  natalia
  13 stycznia 2018 o godzinie 11:00

  jestem posiadaczką starszego modelu i niestety bez działającej wagi…z czystym sumieniem przyznaję sie do winy. przesuwałam urzadzenie po blacie jakos nie doczytałam instrukcji, przedstawiciel który mi sprzedawał tez nic nie wspomniał i stało sie…koszt naprawy prawie 500 zł 🙁

  • Odpowiedz
   Alicja K.
   13 stycznia 2018 o godzinie 17:20

   Szkoda- waga daje duży komfort. Może wymień TM na nowy? Wiele restauracji korzysta z modelu TM31 do miksowania zup kremów – praktycznie nie potrzebują wagi. Spróbuj go wystawić na OLX ze szczerą informacją, że waga nie działa.

 • Odpowiedz
  Alka
  17 marca 2018 o godzinie 14:03

  Również jestem posiadaczką starszego modelu.
  Instrukcję przeczytałam, zrozumiałam i zastosowałam i… waga i tak przestała działać po 3 latach zwykłego użytkowania. Biorąc pod uwagę liczbę osób, którym termomixowa waga sprawiła niemiłą niespodziankę (nawet odliczając te osoby, które przyczyniły się do uszkodzeń) – sądzę, że jest to po prostu słaby punkt tego użądzenia.

 • Odpowiedz
  PIOTR
  30 maja 2018 o godzinie 15:12

  Ja również nie zgadzam się z argumentacją, że przesuwanie Thermomix’a TM5 jest przyczyną usterek związanych z działaniem wagi. Dlaczego ? Dlatego, że urządzenie powinno być na to odporne. Podczas swojej pracy bardzo często Thermomix sam powoduje duże wibracje – można powiedzieć, że „sam chodzi po stole” (np. podczas wyrabiania ciasta). Również bardzo dbamy o swojego Thermomix’a a pomimo to już dwukrotnie w ciągu 1,5 roku był w serwisie z powodu usterki wagi i choć przyznaję, że samo urządzenie jest rewelacyjne, to nie ulega wątpliwości, że wadą modelu TM5 są często występujące usterki wagi. Nie zgadzam się, że w większości przypadków (jak twierdzi producent) ich przyczyną jest niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniem.

  • Odpowiedz
   Alicja K.
   7 czerwca 2018 o godzinie 15:49

   Ja użytkuję TM5 od września tj. 9 miesięcy i nie miałam żadnych problemów. Używam go bardzo często i intensywnie, ale stosuję się do zaleceń o których pisałam wyżej – może to jednak działa pozytywnie?
   3-10-2018
   Mój Thermomix nadal działa bez najmniejszych problemów łącznie z wagą. Minął już rok. Korzystamy z niego bardzo intensywnie.

 • Odpowiedz
  Milena
  24 grudnia 2019 o godzinie 09:36

  Niestety nie zgodzę się z tym że stosowanie się do zaleceń producenta załatwia sprawę, mam TM5 od po ad 2.5 roku, dbam o niego jak o żaden inny sprzęt wcześniej, do tego stoi na podstawce więc nic nie powinno się nic dziać, a jednak któregoś dnia waga po prostu zaczęła wariować, po czym w ogóle przestała działać.

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   28 grudnia 2019 o godzinie 09:16

   Milena to jest tylko urządzenie, jak każde może mieć awarię:) Oddaj TM do serwisu i ciesz się nim nadal.

 • Odpowiedz
  Rafał
  6 stycznia 2020 o godzinie 12:40

  Na problemy z wagą polecam filmik:
  https://www.youtube.com/watch?v=nXdWmuzP_08
  Problemem są zazwyczaj poluzowane mocowanie „stópek”.

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   14 stycznia 2020 o godzinie 12:32

   Dzięki Rafał 🙂

 • Odpowiedz
  Arkadiusz
  28 marca 2020 o godzinie 07:59

  Te rady są pomocne, lecz do sedna sprawy….
  TM 5 kupiony październik- listopad 2016r. – zadbany wręcz pedantycznie + nie było mowy o przesuwaniu thermomix’a po blacie, ZAWSZE gdy była potrzeba czyszczenia blatu, podnoszony ( tak stosowałem się również do tych rad podanych w poradniku)….

  Wpierw padło pokrętło (potencjometr) przed końcem gwarancji ( ciężko było ustawić dokładny czas gotowania, obrotów itp. ). To być może związane jest z możliwością dostania się płynów pod potencjometr np zdejmując pokrywę z naczynia – przeważnie coś skapnie na obudowę, spłynie do pokrętła, a człowiek nie zdąży przetrzeć. Panowie z serwisu naprawili na gwarancji ( tak została uznana) i wgrali najnowsze oprogramowanie. Hura wszystko działa ok 🙂

  Niestety waga wysiadła 25 marca 2020 r. kiedy żona wyrabiała ciasto na chleb…. Wpierw gramy latały przy odmierzaniu mąki, następnie po wyrobieniu ciasta TM zaczął pokazywać 0 lub MAX…

  Tu zaznaczę, że kolega Rafał może ( nie sprawdziłem tego) mieć rację.
  Przy wyrabianiu ciasta Thermomix na blacie ( dodam „sztywnym”) drga i czasami sam się przesuwa – poluzowały się stopki od wagi (główna przyczyna – wyrabianie różnego rodzaju mas na chleby, pizzę itp. gdy thermomix drga na blacie – drgania są szkodliwe!)

  Dziś w dobie pandemii podniosę rękawicę rzuconą przez thermomix’a i sam spróbuję naprawy – jeżeli mam płacić ok. 380zł + koszty wysyłki za poluzowane stoy wagi to dziękuję sam wolę spróbować 🙂

  Pozdrawiam i życzcie powodzenia 🙂

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   29 marca 2020 o godzinie 08:59

   Arku, to jest tylko urządzenie… Ja w swoim użytkowaniu przez ponad 20 lat 4 modeli TM nie miałam nigdy problemu z wagą. Dodam,że u mnie Thermomix nie ma łatwo 2-3 razy w ciągu tygodnia wyrabiam ciężkie ciasto na chleb, korzystam z niego ja i moja liczna rodzina. Ty przez 4 lata też jak piszesz też nie miałeś problemu z wagą. Sugeruję Ci jednak oddaj swój Thermomix w ręce fachowców. Opisz dokładnie wszystko w zgłoszeniu serwisowym. Lepiej poczekać chwilę na naprawę i cieszyć się nim przez kolejne lata. Bardzo Cię do tego zachęcam. Alicja

 • Odpowiedz
  Olimag
  26 maja 2020 o godzinie 14:30

  Ja używam TM31 od ok. 8 lat. Waga zaczęła mi szaleć ok. rok temu ( zaniża ). Oddałam go własnie do naprawy, która ma kosztować 300 zł. Miałam wczoraj pokaz nowego modelu TM6, na którym to właśnie Pani wyjaśniła mi, że wagi siadają przez przesuwanie.

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   28 maja 2020 o godzinie 12:38

   Ja bym użyła określenia siadały. TM6 nie miewa tych problemów, albo miewa bardzo sporadycznie.

 • Odpowiedz
  Katarzyna
  8 lipca 2022 o godzinie 11:23

  A ja jestem szczęśliwą posiadaczką termomixa od 2 tygodni i jestem nim zachwycona. Niestety przedstawiciel nic nie mówił na pokazie o tym, że urządzenia nie można przesuwać. Nieświadoma tego, podczas szukania dla niego najlepszego miejsca dwa razy lekko go przesunęłam po blacie. Mam nadzieję, że te dwa razy nie uszkodziły wagi. Tak się tym przejęłam, że zaczęłam sprawdzać. Zważyłam samą miarkę, ważyła 83g. Następnie najpierw położyłam miskę (szklaną dość ciężką), włożyłam do niej miarkę i ponownie zważyłam. Waga miarki była o 3g wyższa. Dlaczego tak się stało? A może jednak te dwa delikatne przesunięcia zaszkodziły?

  • Odpowiedz
   Alicja Kalisiak
   14 lipca 2022 o godzinie 10:13

   Pani Kasiu, od 2 razów na pewno się nie zepsuje. Jeżeli musi Pani przesuwać to warto kupić deskę pod spód i wtedy można przesuwać bezkarnie- deską. Pozdrawiam

  Zostaw komentarz