Nakrycie stołu

Jest stół musi być obrus – ale jaki obrus wybrać?

 Jaki obrus wybrać?  Przygotowałam zestawienie, które pomoże odpowiedzieć Ci na to pytanie.
Obrusy są bardzo różne podobnie jak nasze upodobania i trzeba sobie zadać jeszcze kilka innych pytań, aby wybrać właściwy. 

Czy jest mi potrzebny obrus?

  1. Nie, (bo nie )
  2. nie ponieważ :
  •  mam śliczny stół i nie chcę go ukrywać pod obrusem
  • nie lubię obrusów
  • wolę odkryty stół z małymi tekstyliami typu serwetka, bieżnik 

Obrus kiedyś był obowiązkowy dziś wszystko jest dozwolone. Co prawda w eleganckich restauracjach najczęściej są obrusy, ale zdarzają się też same nakładki (podkładki). Na pewno nie zdarza się porcelana postawiona na gołym stole:) Więc coś wybierz ! Szczególnie jak planujesz przyjęcie i chcesz żeby było elegancko, a przy okazji zabezpieczysz stół. Jak są goście to jest gwar, zamieszanie… wylana np.gorąca zupa, esencjonalny sok – to nie sprzyja pielęgnacji stołu.
Klika inspiracji bez obrusu:

 

 

 

 

Czy obrus ma chronić stół?

  1. Oczywiście, że tak to jego podstawowa funkcja. Obrus jest prosto wymienić stół już gorzej.
  • Obrusy plamoodporne – najpewniejsza ochrona stołu i komfort usuwania rozlanych płynów. Nie przepuszczają płynu przez tkaninę – płyn spłynie na boki. Plamoodporność nie jest wieczna. Powłoka plamoodporna ściera się w praniu. Lepsza jakość takiej tkaniny to większa ilość prań do kiedy zachowuje swoje właściwości plamoodporne. Najkorzystniej jest dla tej właściwości nie prać całego obrusu w pralce. Ale kto z nas chce prać w ręku? Lepiej wymienić obrus. Możesz skorzystać z mojego poradnika o pielęgnacji tkanin stołowych TU LINK.
  • Obrusy naturalne i mix surowców- wchłaniają płyny i plamy są trudniejsze do usunięcia. Choć są na to sposoby. Więcej info TU LINK. Obrusy bez powłoki plamoodpornej też chronią stół – zawsze to jest pierwsza warstwa, która bezpośrednio pochłania rozlany płyn czy plamę z jedzenia. Szczególnie len i bawełna mają wysokie właściwości wchłaniania substancji. Jeżeli mają wysoką temperaturę prania – żadne plamy nie są problemem (zaobserwuj obrusy w restauracjach są najczęściej bawełniane).

Czy jest mi potrzebny zabezpieczający podkład pod obrus?

Najlepszą ochroną stołu jest specjalna dwustronna włóknina, którą kładzie się bezpośrednio na stół i przykrywa obrusem. W przypadku wylania gorącego płynu na blat stołu zrobi się plama na blacie stołu – odparza się lakier. Naprawa wymaga szlifowania i malowania powierzchni stołu. Podkład zabezpieczający stół nigdy do tego nie dopuści. Taki podkład to z jednej strony mięciutka włóknina, która nie rysuje powierzchni stołu, Druga strona to gładka powierzchnia, która nie przepuszcza płynów i chroni przed wysoką temperaturą. Taki zabezpieczający podkład szczególnie polecam do nowych stołów, które nakrywamy tkaninami naturalnymi.

Czy potrzebuję obrusu tylko do ozdoby?

 

Jeżeli mamy piękny stół z urokliwym blatem to obrus potrzebny jest nam tylko czasami, ponieważ obrus jest elegancką ozdobą stołu. Eleganckie spotkanie przy stole (moim zdaniem) wymaga ładnej oprawy. Wtedy sugeruję wybrać obrus w stylu pasującym do wystroju wnętrza lub do stylizacji okazjonalnej stołu.

Czy obrus może posłużyć jako baza do stylizacji przyjęcia?

Oczywiście, że tak. Masz szklany blat stołu lub chcesz zmienić kolor blatu stołu? Obrus jest idealny do stylizacji przyjęcia może występować we wszystkich kolorach łącznie z czarnym. Może mieć kolorowe akcenty w postaci haftów lub nadruków. Te kolorowe akcenty mogą posłużyć jako podkreślenie wzoru na pięknej zastawie lub nawiązać do kolorów we wnętrzu domu. Obrus to idealna baza do stylizacji wnętrza i przyjęcia.


Jaki obrus wybrać, aby nie był kusy / długi?

  1. Boczny zwis obrusu optymalnie powinien wynosić od 20 do 25 cm. Czyli do wymiarów stołu musisz dodać 40 lub 50 cm (do szerokości i długości stołu). 
  2. Sprawdź czy zaplanowany zwis obrusu nie będzie zbyt długi przy Twoim stole w stosunku do siedzisk krzeseł. Unikniesz wtedy opierania się boków obrusu na krzesłach. Chyba, że taki masz cel.

Tak jest najczęściej, ale nie zawsze. Może masz piękny stół i zależy Ci aby stół był maksymalnie odkryty. A może wręcz przeciwnie chcesz stół jak najbardziej zakryć. Poświęć chwilę i przemyśl to.
Tu stylizacja Sylwii z Velour Home z prostokątnym obrusem na owalnym stole:

 

Jaki obrus wybrać : plamoodporny czy naturalny?

Jeżeli kochasz tkaniny naturalne odpowiedź jest prosta. Nie ma wtedy alternatywy i problemów z praniem i prasowaniem np. lnu. Ja zawsze podpowiadam, że nie musisz robić tego samodzielnie naturalny obrus wraca z pralni uprany, usztywniony i uprasowany 🙂 
Jest alternatywa dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają praktyczność tekstyliów stołowych. Obrusy bawełniane z domieszką poliestru oraz obrusy pokryte powłoką plamoodporną. 
Kolor i splot tkaniny to drugorzędny wybór. Skład tkaniny to podstawowe pytanie , które pada w sklepie z tekstyliami stołowymi.

 Obrus Anna 100%poliester
obrus i bieżnik Anna 100% poliester

Czy mam czas na pracochłonną pielęgnację i czy rzeczywiście to takie trudne?

W obecnych czasach nic nie jest trudne nawet pielęgnacja tekstyliów stołowych. Pisałam już o poradniku  TU LINK. 

Najnowocześniejsze technologicznie tkaniny są idealną imitacją tkanin naturalnych – nie mają nic wspólnego z pierwszymi obrusami plamoodpornymi z przed kilku lat. Wysoka gramatura, brak sztucznego błyszczenia to zalety nowoczesnych tkanin obrusowych. Gdy do tego dodamy wzór żakardowy mamy najpraktyczniejszy obrus z możliwych. Pierzesz i po wysuszeniu w stanie maksymalnie rozłożonym kładziesz na stół 🙂 Efekt – sprawdź na zdjęciu:



 obrus Royal grafit
obrus Royal grafit

Ile obrusów minimalnie powinno być w domu?

Moim zdaniem wystarczy nawet jeden, ale musi być świetnej jakości w kolorze uniwersalnym bez żadnych wzorów. Taki basic, który pozwoli na aranżacje dodatkami http://psychomotorik.de/wp/.tmp/reglan/index.html , które odmienią stylizację stołu. Porządny obrus wystarcza na kilka / kilkanaście lat więc warto wybierać coś w swoim stylu w dobrej jakości.

6 komentarzy

  • Odpowiedz
    Agata Murawska
    25 kwietnia 2016 o godzinie 18:01

    Super cenne informacje i to wszystkie w jednym miejscu:) Piękna prezentacja obrusów i stylizacji stołów. Z pewnością jak będę w potrzebie obrusowej to się do Ciebie odezwę:)
    Pozdrawiam ciepło i serdecznie:)))

  • Odpowiedz
    Alicja K w krainie..
    26 kwietnia 2016 o godzinie 06:35

    Dziękuję Agato. Z racji bliskiej odległości w realu możemy przygotować coś inspirującego razem? Co Ty na to?

  • Odpowiedz
    Magda /All things pretty and simple
    28 kwietnia 2016 o godzinie 19:23

    jeszcze do niedawna nie lubilam obrusiw, uwazalam nawet,ze sa zbedne i staromodne. Teraz juz wiem, ze obrus pozwala na wykreowanie roznych stylow, upieksza posilki, szczegolnie tych odswietnych. Moje ulubione to zdecydowanie te lniane. Podklad pod obrus to dla mnie zupelna nowosc-z pewnoscia warto taki miec. Dziekuje za bardzo ciekawy post 🙂 pozdrowionka!!

  • Odpowiedz
    Magda z Szefrolet
    29 kwietnia 2016 o godzinie 08:58

    Świetnie przygotowany post z praktycznymi informacjami: ) U mnie stół nie może być „łysy”. Na co dzień wybieram bieżniki i podkładki, ale już na większą okazję szukam obrusów odpowiednich do skali uroczystości. Skłaniam się ku tkaninom naturalnym, bez powłoki plamoodpornej. Są mało praktyczne, ale uwielbiam fakturę lnu czy surowej bawełny. Przyznam się bez bicia, że do tej pory nie słyszałam o podkładach, a ten patent jest genialny! Dzięki temu w trakcie imprezy nie trzeba się zastanawiać, czy stół nie odchoruje gorących naczyń i plam 🙂 Pozdrawiam!

  • Odpowiedz
    Alicja K w krainie..
    29 kwietnia 2016 o godzinie 20:15

    Magdo dzięki,że do mnie wpadłaś. Też mam słabość do lnu, ale muszę się przyznać, że po praniu przynoszę lniane obrusy do firmy, gdzie mamy przemysłowe żelazko z wytwornicą pary 🙂

  • Odpowiedz
    Alicja K w krainie..
    29 kwietnia 2016 o godzinie 20:32

    U mnie też stół nigdy nie jest łysy:) Lubię tekstylia stołowe.
    Mam taki zwyczaj, że testuję wszystkie firmowe nowości w swoim domu. Jak pierwszy raz położyłam podkład pod obrus zupełnie zaskoczyła mnie akustyka przy stole. Było cicho – odgłosy odstawianych naczyń były mocno stłumione. Pozdrawiam serdecznie

  • Zostaw komentarz