DIY Zapraszam do stołu

Jak sobie poradzić z plamami z rozlanej świecy na obrusie

Świece na stole to miły nastrój, fajne wrażenia wizualne a później… plamy na obrusie. Tak też może się zdarzyć:)
Nic się nie martwcie i korzystajcie często ze świec ozdabiając swój stół! Wszystkie plamy trzeba wybawiać jak najszybciej, stare plamy często pozostają na zawsze. Jak sobie poradzić z plamami z rozlanej świecy na obrusie?

Podaję sprawdzony przepis na wybawianie plam po roztopionej świecy.

Akcja wywabiania plam będzie odbywać się w kilku aktach. Potrzebujemy do tego żelazka, ręcznika papierowego i odplamiacza – ja polecam mydełko Dr.Beckmann mydełko do odplamiania . Mydełko sprawdza się świetnie przy różnych rodzajach plam. Przetestowałam je wielokrotnie na poplamionych obrusach i ubraniach, które „testują” moje dzieci.

Najpierw musimy wytopić zaschniętą rozlaną świeczkę. Przeniesiemy ją na ręcznik papierowy za pomocą żelazka. Chłonny papierowy ręcznik zbierze roztopioną parafinę z tkaniny.

Żelazko trzeba ustawić na temperaturę maksymalną. Na deskę do prasowania sugeruję podłożyć jakąś naturalną tkaninę, bo roztopiona parafina może się wchłonąć także pod spód odplamianego obrusu.

Po po jednym przyłożeniu gorącego żelazka zmieniajcie ręczniki papierowe. Przestajemy „prasować” jak ręcznik jest już czysty.
Po zebraniu parafiny mamy już tylko tłustą plamę na obrusie. A z tłustymi plamami poradzi sobie mydełko do odplamiania. Delikatnie namoczone miejsce do odplamiania namydlamy mydełkiem Dr.Beckmann. Mydełko jest delikatne dla rąk nie musimy zakładać rękawiczek jak przy innych odplamiaczach. Pozostawiamy namydloną tkaninę na kilka minut. Później trzeba spłukać mydło i sprawdzić czy wszystko zostało wybawione. Jeżeli nie, czynność powtórz czynność z namydleniem. Następnie trzeba uprać cały obrus. Ja to robię w pralce, ustawiając odpowiednią temperaturę i wyłączając wirowanie. Obrusy nie lubią wirowania! Jeżeli pierzesz obrus z ubraniami – wyjmij obrus i włącz program wirowania dla ubrań.
Ja jeszcze obrus namaczam w sztucznym krochmalu Ługa. Tkanina naturalna czy też plamoodporna nabiera sztywności i każdy obrus po uprasowaniu wygląda świetnie szczególnie jeżeli pozbyliśmy się plam 🙂

 

 

Zostaw komentarz