Zapraszam do stołu

Jaki wybrać obrus na stół okrągły? Podpowiedzi, inspiracje..

W poście o stołach okrągłych opisałam ile krzeseł i ile miejsca potrzeba wokół różnej wielkości stołów okrągłych więcej szczegółów LINK
Czasami trzeba przykryć obrusem nawet najpiękniejszy stół bo to jest eleganckie, bo trzeba go ochronić, bo trzeba nadać kolorem obrusu specjalnego nastroju…
Najczęściej obrus powinien być większy od stołu o 25-30 cm z każdej strony na tzw. zwisy -czyli o 50-60 cm więcej niż wymiar stołu. W przypadku stołów okrągłych ta zasada często jest łamana, ponieważ stoły okrągłe pięknie wyglądają w obrusami do samej ziemi, szczególnie te mniejsze i wielkie bankietowe. Ponadto na okrągłe stoły pasują obrusy i serwety w kształcie kwadratu.

Jaki wymiar obrusu okrągłego wybrać na okrągły stół?

przykłady: Średnica obrusu dla stołu fi 90 cm ze zwisem po jednej stronie 25 cm to 90+2*25=140 cm
fi 120 ze zwisem 30 cm= 180 cm

obrus Mereżka e-obrus.pl
e-obrus.pl LINK

Okrągły obrus i kwadratowa serweta:

komplet (obrus+serweta) Bratki z haftami w brązach LINK do e-obrus

A tu obrus typu „sukienka”


Na stołach okrągłych przepięknie też wyglądają obrusy kwadratowe. Wymiar takiego obrusu może być różny w zależności od tego czy chcemy, aby rogi dostawały do ziemi czy raczej przykrywały stół jako serweta.

Rozmiar obrusu kwadratowego ze zwisami do ziemi trzeba wyliczyć lub po prostu zmierzyć jeżeli mamy już stół. Ja często wyliczam dla moich klientów takie wielkości na podstawie informacji o średnicy stołu.

Kwadrat na okrągły stół:

Jaki wymiar obrusu kwadratowego wybrać na okrągły stół?

Rysunek dla ułatwienia przekazu:

Chcemy np.aby rogi obrusu kwadratowego sięgały prawie do podłogi- możemy zmierzyć ta linię na naszym stole lub wyliczyć bok kwadratu przy danej przekątnej. Przyda się twierdzenie Pitagorasa do wyliczeń.
Przykład : stół ma średnicę fi 75, wysokość stołu 55 -chcemy aby rogi kwadratowego obrusu były 5 cm nad podłogą : przekątna będzie miała 75+2*50=175

Podstawiamy pod d: 175 cm (przyjmujemy że ≈ 1,41)

a*1,41=175
a=175/1,41
a ≈ 121 cm
Przy powyższych założeniach obrus kwadratowy powinien mieć wymiar ok. 120/120 cm.

Trochę wygląda skomplikowanie, ale to niezawodny sposób na wyliczenie wielkości obrusu kwadratowego. Na szczęście zawsze lubiłam matematykę 🙂

Na okrągłym stole fajnie też wyglądają długie bieżniki. Można taki bieżnik przerzucić vis a vis osób, które będą siedziały przy jednym stole.

 LINK
e-obrus.p LINK

Gdy nie chcemy zakrywać stołu- idealne są kwadratowe serwety

e-obrus.pl LINK

Polecam też warstwowe przykrywanie stołu i obrusem i serwetą – to bardzo zmienia wygląd całego otoczenia. Możemy w ten sposób zrobić odpowiedni nastrój i klimat:

obrus Agnieszka link serweta link

W następnym poście z tego cyklu „rozpracuję” obrusy owalne. Zapraszam

1 komenatrz

  • Odpowiedz
    bieżniki na stół
    3 października 2015 o godzinie 05:03

    Kwadratowy obrus na okrągłym stole prezentuje się naprawdę ciekawie.

  • Zostaw komentarz