Nadszedł czas na wiosenne porządki i zmiany . Sprawa nie jest prosta, bo postanowiłam odnowić meble. Przed oklejeniem wyglądały tak:
Nie mogłam już patrzeć na zniszczone 15-letnie szafki w łazience więc postanowiłam coś zmienić – pomyślałam, że gorzej być nie może – więc nie wiele ryzykuję. Nie pomyliłam się szafki wyglądają super. Spędziłam przy tym prawie cały dzień, ale nabyłam wprawy i dzięki temu chęć na odnowienie szafek w kuchni 🙂
Meble z płyty MDF da się pomalować, ale to bardzo pracochłonna czynność i wiąże się z ogromnym bałaganem. Postanowiłam wprowadzić w życie prostszą wersję zmian – oklejenie szafek okleiną meblową. Szukałam tylko ofert z kolorem białym – i tych niestety nie było bardzo dużo. Tu linki do „bogatych” ofert : http://allegro.pl/sklep/26490032_naszeokleiny-folie-okleiny oraz to co wybrałam http://allegro.pl/sklep/23388180_folie-tuning . Trochę trwało wybieranie okleiny, ponieważ kupowałam próbki i dopiero „na żywo” wybierałam okleinę. Uważam, że inaczej się nie da – zdjęcia bardzo zmieniają rzeczywistą fakturę.
Szybko zdecydowałam się natomiast na nowe uchwyty do szafek. Od razu wiedziałam co chcę jak obejrzałam oferty. Duża oferta jest na Allegro. Ciekawy adres do sklepu on-line z uchwytami: http://meble-indyjskie.info/portfolio-types/ceramiczne – dobre ceny, lecz niestety większość w „złotym” wykończeniu. Zdecydowałam się na niemiecki sklep : http://www.knaufmanufaktur.de – zakup bardzo udany; sklep do polecenia 🙂
Wybrałam metodę oklejania metodą prób i błędów, korzystając z instrukcji podłączonych pod stronę sprzedawcy oklein tu link niestety w dziwnie brzmiącym języku tu link . Na szczęście jest dużo obrazków bo język brzmi jak kucharz z Mapetów ( pamiętacie?)
Moja instrukcja renowacji mebli przez oklejanie:
1.Zdjąć drzwi szafek i wykręcić stare uchwyty
2.Zaszpachlować stare nawiercenia – po wyschnięciu trzeba powierzchnię wygładzić papierem ściernym (najlepiej 2 grubości).
Szpachla z utwardzaczem |
Proporcje – nie utwardza się zbyt szybko przy takim zestawieniu |
nałożona szpachla
3.Nawiercić nowe otwory na uchwyty
|
Wypolerowane stare otwory i nawiercony nowy |
5.Dociąć okleinę do wielkości szafek (powierzchnia blatu drzwi + grubość płyty+ 1-1,5 cm -zapas na oklejenie lewej strony )
Zdjęcie pokazuje zapas folii naklejony na lewą stronę |
Powyższe drzwi przed oklejeniem |
6. Oklejałam drzwiczki położone na płasko na stole – tak jest najwygodniej. Instruktarz producenta wybrana przeze mnie metoda : tu link Kilka uwag do załączonego instruktarzu: –rogi są największym problemem w oklejaniu szafek metoda z suszarką i podgrzewaniem folii według mnie jest najlepsza. Okleina robi się bardzo plastyczna i pięknie przylega do powierzchni szafki. –nie zabieraj się do pracy jak nie masz zgromadzonych wszystkich materiałów i narzędzi a będą Ci potrzebne . Szukanie produktów z poniższej listy rozwala pracę i niepotrzebnie zabiera czas!
7. Po nacięciu folii skalpelem przykręcałam nowe uchwyty. |
Zamontowany nowy uchwyt |
4 komentarze
Regałka
8 września 2015 o godzinie 20:58Po gałki i uchwyty do mebli zapraszamy do naszego sklepu on-line.
Mamy w ofercie pokazane w artykule gałki,
http://regalka.pl/pl/c/Galki-Meblowe/2/1/default/1/f_at_34_107/1
wysyłka z Polski i ceny w złotówkach a nie w Euro : )
Bunia
15 marca 2021 o godzinie 10:31A co z tą starą okleiną odchodząca na rogach? Zeszlifować? Zostawić i od razu oklejać?
Alicja Kalisiak
17 marca 2021 o godzinie 22:11Ja bym zeszlifowała, lub usunęła to co odstaje. Obawiam się że będzie odpadać jak nie oczyścisz starej okleiny.
Piotr
10 października 2021 o godzinie 09:11Wiem,że to sporo mniejszy koszt niż np.zamówienie nowych frontów, ale satysfakcji z samodzielnie przeprowadzonej renowacji zapewne nic nie zastąpi.Sam chcę naprawić uszkodzony brzeg obudowy kolumny głośnikowej i proszę jest sposób. Zwykła szpachlówka i nowa folia. Dzięki.