DIY

DIY – jak odnowić meble z płyty MDF

renowacja przez obklejanie okleiną mebli z MDF
Znajdziecie tu instrukcje jak odnowić meble MDF za pomocą obklejania.

Nadszedł czas na wiosenne porządki i zmiany . Sprawa nie jest prosta, bo postanowiłam odnowić meble.  Przed oklejeniem wyglądały tak:

 

Nie mogłam już patrzeć na zniszczone 15-letnie szafki w łazience więc postanowiłam coś zmienić – pomyślałam, że gorzej być nie może – więc nie wiele ryzykuję. Nie pomyliłam się szafki wyglądają super. Spędziłam przy tym prawie cały dzień, ale nabyłam wprawy i dzięki temu chęć na odnowienie szafek w kuchni 🙂

Meble z płyty MDF da się pomalować, ale to bardzo pracochłonna czynność i wiąże się z ogromnym bałaganem. Postanowiłam wprowadzić w życie prostszą wersję zmian – oklejenie szafek okleiną meblową. Szukałam tylko ofert z kolorem białym – i tych niestety nie było bardzo dużo. Tu linki do „bogatych” ofert :  http://allegro.pl/sklep/26490032_naszeokleiny-folie-okleiny oraz to co wybrałam http://allegro.pl/sklep/23388180_folie-tuning . Trochę trwało wybieranie okleiny, ponieważ kupowałam próbki i dopiero „na żywo” wybierałam okleinę. Uważam, że inaczej się nie da – zdjęcia bardzo zmieniają rzeczywistą fakturę.
Szybko zdecydowałam się natomiast na nowe uchwyty do szafek. Od razu wiedziałam co chcę jak obejrzałam oferty. Duża oferta jest na Allegro. Ciekawy adres do sklepu on-line z uchwytami: http://meble-indyjskie.info/portfolio-types/ceramiczne  – dobre ceny, lecz niestety większość w „złotym” wykończeniu. Zdecydowałam się na niemiecki sklep : http://www.knaufmanufaktur.de – zakup bardzo udany; sklep do polecenia 🙂

Wybrałam metodę oklejania metodą prób i błędów, korzystając z instrukcji podłączonych pod stronę sprzedawcy oklein tu link niestety w dziwnie brzmiącym języku tu link . Na szczęście jest dużo obrazków bo język brzmi jak kucharz z Mapetów ( pamiętacie?)

Moja instrukcja renowacji mebli przez oklejanie:

1.Zdjąć drzwi szafek i wykręcić stare uchwyty
2.Zaszpachlować stare nawiercenia – po wyschnięciu trzeba powierzchnię wygładzić papierem ściernym (najlepiej 2 grubości).

Szpachla z utwardzaczem
Proporcje – nie utwardza się zbyt szybko przy takim zestawieniu

nałożona szpachla

3.Nawiercić nowe otwory na uchwyty  
Wypolerowane stare otwory i nawiercony nowy
4.Wszystkie oklejanie powierzchnie trzeba bardzo dokładnie umyć i odtłuścić (najlepiej nitro)

5.Dociąć okleinę do wielkości szafek (powierzchnia blatu drzwi + grubość płyty+ 1-1,5 cm -zapas na oklejenie lewej strony )

Zdjęcie pokazuje zapas folii naklejony na lewą stronę

 

Powyższe drzwi przed oklejeniem
6. Oklejałam drzwiczki położone na płasko na stole – tak jest najwygodniej. Instruktarz producenta wybrana przeze mnie metoda : tu link 
Kilka uwag do załączonego instruktarzu:
rogi są największym problemem w oklejaniu szafek metoda z suszarką i podgrzewaniem folii według mnie jest najlepsza. Okleina robi się bardzo plastyczna i pięknie przylega do powierzchni szafki.
nie zabieraj się do pracy jak nie masz zgromadzonych wszystkich materiałów i narzędzi a będą Ci potrzebne . Szukanie produktów z poniższej listy rozwala pracę i niepotrzebnie zabiera czas!

 • okleina
 • nowe lub stare uchwyty
 • skalpel
 • nożyczki
 • rakla do przyciskania naklejanej powierzchni (moja była do kitu bo miała naklejony czarny materiał, który brudził okleinę )

 • szpachla i utwardzacz do wyrównania powierzchni po starych otworach (zdjęcie poleconych specyfików przez moją zaprzyjaźnioną Złotą Rączkę p.Czesia powyżej)
 • papier ścierny w 2 grubościach (400 i 80 )
 • preparaty do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni szafek (mleczko do czyszczenia, rozpuszczalnik nitro)
 • wiertarka z dobraną grubością wiertła 
 • miarka i długa linijka
 • coś do pisania po okleinie(u mnie najlepiej sprawdził się marker)
 • szmatki i ręcznik jednorazowy
 
 
 

7. Po nacięciu folii skalpelem przykręcałam nowe uchwyty.

Zamontowany nowy uchwyt

Okleję też meble w kuchni więc cdn…

1 komenatrz

 • Odpowiedz
  Regałka
  8 września 2015 o godzinie 20:58

  Po gałki i uchwyty do mebli zapraszamy do naszego sklepu on-line.
  Mamy w ofercie pokazane w artykule gałki,
  http://regalka.pl/pl/c/Galki-Meblowe/2/1/default/1/f_at_34_107/1
  wysyłka z Polski i ceny w złotówkach a nie w Euro : )

 • Zostaw komentarz